1 Ara 2014

Winter Coats on Ericdress


Winter came and I’m bored of my ex coats in my closet. I was dreaming about and oversized hooded grey long coat but unfortunately I couldn’ find it anywhere at the stores. I decided to sew it buy myself but then I couldn’t find the exact pattern for this and the right fabric too. It can’t be that much impossible right? At last I find it here on http://www.ericdress.com/ but only the lenght is not enouhg long. I want it to be long like the red coat up there. But anyway, it’s looking quite same as my dreams… I think I have to have it.See more coats here / Daha fazla mont burda: http://www.ericdress.com/list/cheap-coats-101899/?

Kış geldi ve eski montlarımdan sıkılmış durumdayım. Şöyle büyük kapşonlu, gri ve çok uzun bir mont hayal etmiştim kendime ama malesef mağazalarda bulamadım. Sonra onu kendim dikmeye karar verdim ama bu defa da doğru kalıbı ve kumaşı bulamadım. Bir şey bu kadar imkansız olamaz öyle değil mi? Sonunda onu burada buldum http://www.ericdress.com/  sadece uzunluğu hayal ettiğim gibi değil. Uzunluğunun, yukarıda gördüğünüz kırmızı mont kadar uzun olmasını istiyordum. Her neyse, hayal ettiğime oldukça yakın. Sanırım onu almalıyım.When I loooked at other coats on the site,  I’m confused now. There are lots of perfect styles and ideas of coats for this winter. I’m still thinking about long coats but this idea at the picture above, both vest and coat at once, isn’t it so chic? Or the oversized white coats… There is no way not to fall in love. White is my weakness I know.

Sitedeki diğer montlara bakınca ise biraz kafam karıştı diyebilirim. Harika modeller ve fikirler var bu kış için. Hala uzun montu düşünüyorum ama şu yukarıdaki fikre ne dersiniz? Yelek ve mont bir arada, çok şık değil mi? Ya da büyük kesim beyaz mont... Aşık olmamak elde değil. Beyaz benim zayıf noktam biliyorum. And about the accessory: bags of course. This winter I’m obsessed with the burgundy and navy blue as I told you at my previous post and I want to see more and more furs and only furs on me. Fluffy things all around me… Those bags above are killers. Don’t you think?

See more bags here / Diğer çantalar: http://www.ericdress.com/list/cheap-handbags-4335/

Veee aksesuarlar: çantalar elbette. Bu kış bordo ve lacivert tutkuluyum demiştim önceki yazımda ve üzerimde hep daha fazla peluşlar görmek istiyorum, sadece tüylü şeyler. Her yer kürklensin... Yukarıdaki çantalar resmen bitirdi beni. Ya sizi?

Sneakers are comfortable and fashionable pieces of a casual outfit. I love my shoes collection but usually I’m wearing sneakers. Being a fashion blogger mom means having more sneakers for me. They are my escape to comfort without being outmoded.

Sneakerslar, günlük bir kıyafetin modern ve konforlu parçalarıdır. Ayakkabı koleksiyonumu çok seviyorum ama genelde seçimim onlardan yana. Moda bloğu yazarı bir anne olmak demek daha fazla sneakers sahibi olmak demek artık. Onlar benim demode olmadan rahatlığa kaçışım adeta.

1 yorum :

canan dedi ki...

Karacada kapşonlu uzun kaşe manto var.sizin resimdeki griye benziyor.ama siyah ve cameli var.ben siyahı beğendim indirimi bekliyorum.hoşçakalın.