26 Eyl 2008

İki yüzlü çanta yapımı

Çanta için buraya tıkla.
Çantanın Örgü Yüzü İçin:

1* 80 ilmek atarak başlayın, (Benim ipimle 52 cm uzunluğum oldu. İsteyen ölçüleri değiştirerek çalışabilir. ) (Şekil 1)
2* Her zincire 1 tane 3lü trabzan yapın (Şekil 1).
3* 32 sıra trabzan örün ( 46 cm) (Şekil 1).
4* Dikdörtgeninizi 2ye katlayın ve iki kısa yanını birleştirin. (şekil 2)
5* Ağız kısmında çantanın 1yüzünde; 15 trabzan bir uçtan ,15 de diğerinden kalacak şekilde sık iğne örün. Ortadaki 50 trabzana gelince 12 ilmeğe indirecek şekilde ilmekleri ilk önce ve en sonda 2 birden ve ortada kalanları 3 birden alıp ortanın büzülmesini sağlayın. Ben ağız kısmını iki yüzü birden çalıştım dönerek ördüm trabzanları. Size kolay gelecekse tek taraflı çalışıp sonra da birleştirebilirsiniz. (cm değerindeki ölçüler sizin ip ölçünüzle uymaz diye fazla bahsetmiyorum ama yukarıdaki şekillerden fikir edinebilirsiniz.) (Şekil 2)
6* 5 sıra sık iğne örün. Sonra ortada elinizin geçebileceği kadar bir boşluk oluşturun. Ben Kenarlardan 9'ar ilmek bıraktım ve 5 sıra daha sık iğne ördüm. Daha sonra 5 sıra daha sık iğne örerek kulbu kapattım ve tamamladım.(Şekil 4)
Çantanın Pantalon Yüzü İçin:
1*
Pantalonunuzun bel kısmından ağ kısmına, aşağıya doğru 26 cm belirleyerek kesin. (1cm dikiş payı dahildir)
2* Kesilen etek şeklinin altını içten dikin.
3* Pantalonun içine çantanızı koyun (Örgü çantanın yüzü içte olsun.) ve kenar dikişlerini çantanızın kenar dikişlerine iğne ile iliştirin. Pantalonu, çantanın tutma kısmının boşluğunun hemen altına dikin. Dikerken eşit şekilde büzdürün. Ben ortada büzgüleri tercih ettim.
4* Pantalonun kemer kısmına bir kemerinizi bağlayabilir veya benim gibi aynı ipten bir şerit örerek süsleyebilirsiniz çantanızı. (Sezon modası fiyonklarda, isterseniz saten kurdele geçirip bir fiyonk da yapabilirsiniz.)

Hiç yorum yok :