17 Haz 2016

Enerji Oyunları - Eleştiri

 Video açılmıyorsa burayı tıklayın: https://youtu.be/wyTVeL6oIUQ

Bu hafta liseli bir izleyicime cevap vermeye kalkıştım ve buyurun başımdan geçenler.
Aslında niyetim, üniversite sınavına girme arifesinde olan çok genç bir izleyicimin annesinin eleştirilerine duyduğu derin üzüntüyü aşabilmesi için bir kaç taktik vermekken odak noktam eleştirilmek oluverdi birden. Tabi, odaklanmanın gücü isimli videomu izlediyseniz tahmin edersiniz ki odaklandığım şeyi yani eleştiri konusunu hayatımda büyütmeye başladım. Eleştiriler çok sert başladı ancak çok ilginç bir şey oldu, ki bu ilk defa da olmuyor! Daha önce de oldu diyorum yani. Videolarımın altına bırakılan hakaret içeren bir takım eleştiriler, aslında yorumları kontrol etmememe rağmen yorumların yanına yansımadı. Belki de yazanlar siliyordur yorumları yazınca, bilemem. Youtube'ta o kadar acemiyim ki gerçekten ne olduğunu anlayamıyorum. O yorumları sadece son zamanlarda gelen yorumlar sekmesinde buluyorum ancak cevap vermek üzere yoruma tıkladığımda videonun altında bulunmaları gerekiyorken yoklar. İşte buna diyorum ilk defa olmuyor bu. Daha önce de hakaret içerikli yorumlar panoya yansımadı yine oluyor. Neye inanıyorum biliyor musunuz? Kötü niyetlilerden beni bir şeylerin koruduğuna, mucizelere inanıyorum. İyi ki inanıyorum... İyi ki yansımıyorlar. Yoksa insan o kadar ağır eleştirilince sanırım kabalaşır, bu da dualiteye uymak, onun bir parçası olmak demek olur. Dualite ile ilgili videomu izlemediyseniz buradan ulaşabilirsiniz.
Haftanın devamında yine bir takım eleştiriler aldım ancak cevaplama zamanı bulup da fikirlerimi detaylıca paylaştığımda bu defa da kişinin eleştiri amacı gütmediğini, sadece kendini yanlış ifade ettiğini anlamış oldum. Yani bazen durum sizin eleştiriliyor olduğunuz değildir, bazen sizi eleştiriyor gibi görünen kişi aslında yeterli düzeyde kendini ifade edemediğinden, hassasiyet ve empati düzeylerimiz farklı olduğundan yanlış anlamalar da ortaya çıkabiliyor.
Eleştiriyi silah olarak kullananları da görüyorum. Şöyle ki, bir ortamda otorite kurabilmek adına önüne geleni horlayıp, aşağlayıp, eleştirerek kendi iktidarını ve otoritesini kabul ettirmeye çalışanlar da az değil. Öyle ki siz ona yaklaştığınız anda sizi eleştiri bombardımanın tutup siz ağzınızı açana kadar çoktan sizi haksız ve yetersiz görünen bir hale getirebiliyor bu tipler. Çevrenizde böyle biri varsa davranış modelini incelemeli ve iletişimde AYNALAMA dediğimiz teknikle cevap vermelisiniz. Yani onu ona yaşatın ki size ne yaptığını anlasın, davranışlarını kopyalayıp ona karşı kullanın yapabildiğiniz kadar. Muhtemelen en sevmediği karakter kendi karakteri gibi olanlardır. Eğer ona onu gösterirseniz öncelikle şaşıracak ve çok kızacaktır. Hala sizden açıklama bekliyorsa plan B'ye geçin. Ona ne yaptığınızı anlatın. Şöyle diyebilirsiniz:  "Şaşırdın mı yoksa? İşte sen bana böyle davranıyorsun!" deyip yüzündeki ifadenin tadını çıkarın. Belki de hala konuşmaya çalışacaktır. O zaman o kişi avuçlarınızdadır artık. Konuşmaya devam edin ve anlatımınızı tamamlayın. O ortamdaki herkesin bu tavırlarından bıkmış olduğunu ve insanları yıldırdığını bilmesinin zamanı gelmiştir.
Herkes, gelişmek ve değişmek isterse bir ikinci hakkı daha hak ediyor. Affedin ve istemişlerse onlara o hakkı verin...
Keyifli değişimler;)

7 yorum :

£sraycr dedi ki...

Yine kafamın karışık olduğu noktada Hızır gibi yetistin. Bu arada kim ne derse desin hiç aldırma. Sen de diyorsun zaten.kompleksli, eksik insanlar bunu yapan. Sen tanıdığım en harika insanlardan birisin.senin enerjin bana o kadar iyi geliyor ki.motivasyonum düştüğü anda tutup elimden kaldıran dostsun. Bu sene gerçekleştirmek istediğim şeyler listesinde bana hayırlı olacak yeni bir insanı hayatıma katmak istiyorum demiştim. Ve bence bu gerçekleşti. Arada binlerce km olsa da benim yanımda olduğunu hissedebiliyorum.ve eminim ki benim gibi düşünen bir ton insan vardır bunu dile getirmeyen.her hafta emek verip karşılıksız yüreğimize dokunuyorsun harika insan.sonsuz sevgilerimi yolluyorum sana.������

Unknown dedi ki...

Aynalama yöntemini, yıllar önce eski eşime yapmıştım sonra baktımki hareketlerim konuşmam ona benziyor/kendime zor geldim :) Bu gün yine süper bir konuya değindiniz,benimle arkadaş olup hareketlerine eleştirilerine anlam veremediğim insanların sonradan beni kıskandıklarını öğreniyorum,kıskananlar daha çok eleştiride bulunuyor heralde.Diktiğiniz kıyafetler çok güzel ellerinize sağlık enerjiniz güler yüzünüz hiç bitmesin

shadoweyes_ontheway dedi ki...

"Eleştiriyi silah olarak kullananları da görüyorum. Şöyle ki, bir ortamda otorite kurabilmek adına önüne geleni horlayıp, aşağlayıp, eleştirerek kendi iktidarını ve otoritesini kabul ettirmeye çalışanlar da az değil. Öyle ki siz ona yaklaştığınız anda sizi eleştiri bombardımanın tutup siz ağzınızı açana kadar çoktan sizi haksız ve yetersiz görünen bir hale getirebiliyor bu tipler." Böyle kişiler ile çok karşılaştım. Benim karmam da bu sanırım :) Bu tip insanlar ile test ediliyorum diyordum. Ama eleştirmeyi otorite kurmak için kullandıklarını hiç düşünmemiştim ve anlamamışım. Yetersiz oldukları ve bunu örtmek için yaptıklarını düşünmüştüm :) Bişey daha öğrenmiş oldum senden Suzy. Teşekkürler ;)

Suzy dedi ki...

£sraycr: Hep destekçimsin ve hep omuz veriyorsun. İyi ki varsın! İyi ki bu işi yapıyorum dememi hatırlatıyorsun bana. Seviyorum paylaşmanı. Teşekkürler...

seval yılmaz: Yorumunuzun içeriğine bakarak söylüyorum bence kıskanılma ile ilgili bir kod var bilinç altınızda. Bu sürekli oluyorsa dikkat edin ve bilinç altınıza kas testi ile kıskanılmalıyım, ben kıskanılırım ya da kıskanılmazsam başarılı değilimdir gibi sorularla koda ulaşmaya çalışın. Belki sonra bu tip olaylar olmaz. Ben hepsini kontrol ediyorum ve yoksa yola devam:) Sonuçta sorun ben değilsem diğer arkadaşlar için de videom var isterlerse onlar da kendini aşabilir;) Beni tavsiye edin sizi kıskananlara:D Belki faydamız olur.

Shadoweyes Ontheway: Öyleler zaten, yetersizler aslında ve tek yapabildikleri de bu şekilde otorite kurmak yani sen hala haklısın. Bazen tek doğru yok;) Yine de haberin olsun ki karma ya da kader inançlarını da onarabiliyoruz theta healing ile. Öyle bir eziyetle yaşamak zorunda değilsin. Hayata gelirken bazıları karmasını çözmeye gelir. Sen de test edilmekten bahsetmişsin. Eğer bunu fark ettiysen, ki yazdığına göre fark etmişsin demektir; o zaman artık bu inancı bırakmanın zamanı gelmiştir. Regresyon ya da theta healing çok işe yarar bu durumlarda. İstediğini seç ama bence bunu çekmek zorunda değilsin sürekli oluyorsa.

Adsız dedi ki...

Ben sizin enerjinizi col sevdim iyiki varsin güzel insan:)

Elton dedi ki...

Canım senin enerjini çox sevdim..Bende sizin kibi olmayı çalışıyorum.Ben bayanım oglumun adına açmışam şu siteyi aklınızda soru işareti kalmasın diye söyledim..Sizi çok seviyorum.Yotubede Ay Yıldız'dı ismim..Size yazıyorum Annemle ilgili nolur banada yardım edin

Suzy dedi ki...

Elton: Mail adresim lilitosuzy@gmail.com adresine yazarsanız yardımcı olabilirim. Sevgilerimle...