23 May 2014

Today's "M"s


I like Merilyn Monroe (M), who doesn't like her actually. She is pretty, she is cute, she is wonderful, she is beautiful, she is charming, she is kind, she is clever, she is romantic, she is talented and SHE was full of life till she fell in love...
Merilyn Monroe'yu (M) seviyorum, aslında onu kim sevmiyor ki. O tatlı, O sevimli, O harika, O güzel, O çekici, O kibar, O zeki, O romantik, O yetenekli ve O hayat doluydu aşık olana kadar...


I never pass without reading if I see an article about her and usually I always come to the conclusion that I have a part of M. I'm sure every one of you have some parts... (Tell me if you don't) But our other parts that helps us living... (because obviously being Merilyn kills:(  I wonder what they are? I will find mines and comment if you recognise others.

Onun hakkında bir yazı görünce okumadan atlamıyorum ve her yazının sonunda şu sonuca varıyorum: "M'den benim içimde de bir parça var". Eminim hepinizin içinde vardır bazı parçalar... (Yoksa yazın yoruma.) Ancak diğer yönlerimiz, hani yaşamamızı sağlayan... (Çünkü belli ki Merilyn olmak öldürüyor:( Merak ediyorum nedir onlar? Ben benden ve çevremden bir kaç tane buldum. Eklemek isterseniz söylediğim gibi yorumlardan ekleyebilirsiniz.


Today's M's are stronger. They feel like they are not created only for love and art. They choose to be a part of life. They don't accept humiliating just because they are blonds and they fight for their hair colour. Not only hair colour, they fight to wear colourful shoes at their office. They love to be women in men's world and do the same jobs they do. They are listening but the difference is that they are answering after that. They are not quiet; they tell their opinions wherever they are. They are proud not to loose their M's parts and at the same time being part of this century.

Bugünün M'leri daha güçlü. Onlar sadece aşk ve sanat için yaratıldıklarına inanmıyorlar. Onlar bu hayatın bir parçası olmayı seçiyorlar. Onlar sadece sarışın oldukları için aşağlanmalara katlanmıyorlar ve savaşıyorlar sarı saçları için. Sadece saçları değil, renkli ayakkabılarını iş yerinde giyebilmek için de... Onlar erkeklerin dünyasında kadın kalabilmeyi başarırken erkeklerle aynı işi yapabilmeyi seviyorlar. Onlar dinliyorlar ama bir farkla, artık cevap da veriyorlar. Onlar sessiz değiller; Onlar fikirlerini nerede olsalar söylüyorlar. Onlar M taraflarını kaybetmeden bu yüzyılın bir parçası olmakla gurur duyuyorlar. 


M, still going to teach me with the articles written about her. But I started to thing that when someone manage to love everyone and feel nothing bad in his/her heart like her, then life is coming to the end. Thanks god that I still couldn't learned this. I mean there are still some people that I couldn't find a way to love but at least I can say that I don't hate them any more.

M hala on yazılan makalelerle beni öğretmeye devam ediyor. Ancak bir şey fark ettim ki birisi onun gibi herkesi sevmeyi ve içinde kötü hiç bir şeyi barındırmamayı öğrendiği zaman hayatın sonu geliyor. Şükür ki bunu henüz öğrenemedim. Demek istediğim hala sevmeyi beceremediğim insanlar var. Yine de en azından artık onlardan nefret etmediğimi söyleyebilirim. 


Marilyn Top / Marilyn Üst:
Skirt / Etek: 
Shoes / Ayakkabılar:2 yorum :

Content Director - Strong Female Leaders dedi ki...

Wow this outfit is a MASTERPIECE! Love the color coordination, as well as the art and pattern mixing. GORGEOUS!
Beauty Fashion Skin Care Blog -Girlie Blog Seattle | Casual Chic Style

Shelby dedi ki...

Bayıldım bayıldım! Nasıl ferah, nasıl güzel bir kombin:)